Przewidując wybuch konfliktu zbrojnego z Rosją Hitler zlecił budowę centrów dowodzenia, z których niemieccy dowódcy bezpiecznie mogli by dowodzić operacjami wojskowymi na wschodzie. W Spale postanowiono ulokować dowództwo Grupy Armii Środek.
Miejsca wytyczono we wsiach Konewka i Jeleń.W Konewce oddalonej 4 kilometry od Spały pod budowę wybrano dużą leśną polanę, pozostałą po masowym wyrębie lasów jeszcze w czasie I wojny światowej.
Do czerwca 1941 r. w Konewce i Jeleniu powstały dwa kompleksy żelbetowych schronów. Głównymi obiektami tych kompleksów miały być potężne schrony kolejowe, mogące pomieścić całe składy pociągów sztabowych, których kilkanaście Niemcy wykorzystywali od początku wojny jako ruchome ośrodki dowodzenia dla sztabów wojskowych, a także dla najwyższych dostojników III Rzeszy z Hitlerem na czele.Schron w Konewce ma przekrój ostrołuku i 380 metrów długości.
Wewnątrz na całej długości ciągnie się półkolista nawa z torowiskiem kolejowym a z niej prowadzą zejścia do mniejszego, równoległego korytarza podzielonego stalowymi, hermetycznymi drzwiami na pomieszczenia dla obsługi pociągu. Po zakończeniu budowy, schrony zabezpieczały znajdujących się w nich ludzi i pociąg przed skutkami wybuchu wszelkich istniejących wówczas bomb lotniczych, chroniły również przed skutkami ataku gazowego.Obok zbudowano mniejsze schrony zaplecza technicznego mieszczące agregaty prądotwórcze, kotłownie i wentylatory tłoczące podziemnymi kanałami ogrzane i filtrowane powietrze do wnętrza schronu kolejowego. Inne schrony mieściły studnię, hydrofornię i zbiorniki wody. Kwatery wyposażono w instalacje wodociągowe, kanalizacyjne i odwodnieniowe z osadnikami i odstojnikami ścieków oraz zbiorniki paliwa do generatorów... Wg źródeł niemieckich do budowy kompleksów w Jeleniu i Konewce zużyto
Pod koniec wojny, w związku z bojowym wykorzystaniem lotniska koło Glinnika przez Luftwaffe, schron kolejowy i teren obok niego wykorzystano jako skład bomb i amunicji lotniczej.
W styczniu 1945 roku Niemcy bez walki opuścili Konewkę. Schron zaminowano. Usuwanie leżących w schronie bomb i amunicji polscy saperzy rozpoczęli wiosną 1945 r., a w 1946 r. zdemontowano wyposażenie schronów technicznych, wywożąc je do odbudowywanych fabryk Na początku lat 50-tych schron w Konewce wykorzystywano jako magazyn „Centrali Rybnej”.
Obecnie bunkier jest zagospodarowany udostępniony dla zwiedzających.
Bilety wstępu:
12 zł – normalny
7 zł – ulgowy przysługuje młodzieży uczącej się, studentom (po okazaniu legitymacji), emerytom i rencistom.
Dzieci do lat 7 bezpłatnie.
Przewodnik (wycieczka trwa 45 min do 1 godz.): 35 zł
Tel. 501 430 321
imax@o2.pl
www.bunkierkonewka.eu