Dzisiaj jest: 28.5.2022, imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Legenda o herbie Tomaszowa Mazowieckiego

Dodano: 3 lata temu Czytane: 2170 Autor:

Herb Rawicz - panna na niedźwiedziu.

Legenda o herbie Tomaszowa Mazowieckiego

O bracie który dla bogactwa kazał zabić własną siostrę.

Braterska miłość często bywa zwodnicza, a zwłaszcza gdy na drodze staje walka o tron oraz o królewskie bogactwa. A wszystko zaczęło się w Anglii w XI wieku.
Król Knut Wielki miał dwoje dzieci: Harolda i Klotyldę, które miały prawo do dziedzictwa po nim.
Syn Harold miał zostać następcą tronu. Córce Klotyldzie natomiast miała przypaść część rodzinnego bogactwa. Była ona zakochana w księciu lotaryńskim Gwalderbercie i miała wkrótce wyjść za mąż.
Brat postanowił, że nie dopuści do utraty części rodzinnego majątku i nie przekaże siostrze ani pensa. Za namową doradców, postanowił ją zabić. Rozkazał wrzucić ją do jamy wraz z wygłodniałym oraz wściekłym czarnym niedźwiedziem. Gdy po kilku dniach strażnik poszedł po jej kości, zobaczył niezwykły widok. Królewna nadal żyła i była w pełni sił. Całkowicie poskromiła niedźwiedzia i dumnie na nim siedziała. Przerażony Harold nakazał ją wypuścić, wyprawił jej wielkie wesele oraz przekazał część majątku.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia potomkowie Klotyldy oraz Gwalderberta otrzymali herb z królewną na niedźwiedziu. Rozjechali się po świecie. Jeden dotarł do Czech, a drugi osiedlił się w Polsce za czasów panowania Bolesława Chrobrego. Był to przodek rodu Ostrowskich.
Obecny herb Tomaszowa Mazowieckiego wzorowany jest na herbie Rawicz, który na ziemiach polskich pojawił się w XI lub w XII wieku. Posługiwała się nim rodzina Ostrowskich, dzięki której w mieście rozwinął się przemysł hutniczy oraz metalurgiczny. Z malutkiej osady robotniczej narodziło się miasto, które w 1926  przyjęło herb Rawicz.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dodaj ogłoszenie a my za darmo opublikujemy je w grupach ogłoszeń Facebook